Fjalor Anglisht Shqip | Fjalor Shqip Anglisht

Shkarko falas fjalor anglisht shqip & fjalor shqip anglisht  Free download English Albanian Dictionary

Fjalor Anglisht Shqip
Fjalor Anglisht Shqip

Tani mund të shkoni te fjalori i madh i gjuhës angleze te linku i mëposhtëm:

FJALOR ANGLISHT SHQIP ONLINE

FREELANG eshte nje projekt hollandez, qe ka filluar ne vitin 1996 nga Frits van Zanten dhe shoku i tij Tom van der Meijden. Projekti fillimisht u nis me nje liste elektronike fjalesh nga hollandishtja ne gjuhet e tjera, por dhe me nje grup vullnetaresh ne mbare boten.

Shkarkoni falas kete fjalor anglisht-shqip qe funksionon dhe anasjelltas si fjalor shqip-anglisht: Ky eshte nje program i lehte ne perdorim dhe dinamik. Te lejon te shtosh dhe te krijosh lista praktikimi dhe akoma ti printosh ato. Eshte shume praktik edhe per vete faktin se te ndihmon ne menyre interaktive ne mesimin e fjaleve te reja.

Fjalor Anglisht Shqip
Fjalori Anglisht Shqip

Ne fillim shkarkoni
programin ketu:

Dhe pasi te keni instaluar programin shkarkoni databazen e listes se fjaleve ketu:
[Shenim: Programi dhe databaza duhet te instalohen ne te njejten dosje.]

————————————————————————–
Menyra e perdorimit:

1. Tek butoni Search (Kerko) mund te kerkoni per fjalet qe doni te mesoni.

  • Po te klikoni tek Character set do te shfaqen germa qe nuk i gjeni ne tastjeren tuaj.
  • Tek Windows size percaktoni sesa rrjeshta fjalesh do te shfaqen ne ekran qe varion nga 1 deri 25.

2. Nje tjeter opsion eshte berja e praktikimit e fjaleve te mesuara. Dmth behet nje liste
te cilen e emertoni psh: ditet e javes dhe pastaj shtyni OK

Ditet e javes në anglisht

Na shfaqet lista qe fjaleve qe duam te fusim ne liste, ne rastin do do perzgjedhim vetem ditet
e javes duke klikuar mbi to dhe ato do te shfaqen ne kolonen e listes se praktikimit pastaj shtypim Done. Mund te kemi sa lista te duam te ndara ne baze te kategorive qe duam ne, gjithashtu mund te bejme nje liste me te gjitha fjalet.

(Shenim: Nese lista e javes eshte bere anglisht-shqip na duhet te bejme nje liste tjeter per te testuar veten nga shqipja ne anglisht)

3. Me pas fillojme praktiken me fjalet e perzgjedhura ne liste, klikojme Start Practice(fillo praktiken)

Fillon programi i dhe na teston ne fillim na jep fjalen ne anglisht dhe ne duhet ta gjejme ate ne shqip. Nese e kemi menyren e praktikimit automatik, nese klikojme do na dale pergjigjia
por nese e kemi interaktive duhet ta shkruajme sakte dhe pa gabime pergjigjen. Ky opsion eshte te menuja kryesore tek Practice Mode. Gjithashtu mund te percaktosh edhe shpejtesine me te
cilen deshiron te testohesh. Slow eshte avash dhe fast eshte per shpejt.

4. Mund te shtoni dhe fjale te tjera.
Po te klikoni tek butoni Add words (Shto fjale) do te dale dritarja ne vazhdim
ku mund te shtoni fjalet e tjera.

Siti zyrtar i projektit FREELANG eshte ketu ku ne te cilin aktualisht mund te gjeni 265 fjalore nga anglishtja ne gjuhe te ndryshme. Ky eshte nje program freeware pra falas por normale qe duhen respektuar dhe te drejtat e autorit te cilat mund t’i gjeni ketu ne gjuhen angleze.

Per mesuar falas online anglisht pa mesues shkoni te
anglisht.shqipopedia.org

Fjalori Anglisht Shqip ka 3,207 fjale

Fjalori Shqip Anglisht ka 2,694 fjale

11 thoughts on “Fjalor Anglisht Shqip | Fjalor Shqip Anglisht”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *