Fjalor Shqip Shqip | Fjalori Enciklopedik Shqiptar

Fjalor shqip shqip – shkarkim falas
Free download Albanian explanatory dictionary

Fjalor Shqip Shqip
Fjalor Shqip Shqip
Fjalori Elektronik Shqiptar

 

Fjalor shqip-shqip

Shkarkoje falas
Fjalori shqip shqip eshte fjalori me i mire dhe i vetmi fjalor shqip shqip dixhital ne qarkullim. Eshte nje fjalor me 41 mije fjale. Eshte pjese e nje projekti mbarekombetar i Qendres per Edukim dhe Perparim. Eshte shume i vlefshem per te gjithe per ata qe dine mire gjuhen shqipe por edhe per ata qe kane boshlleqe. Aq me teper ne kete kohe te nje tranzicioni te vazhduar dhe emigracionit. Ky fjalor na ndihmon te kuptojme sa me mire gjuhen shqipe, ta flasim dhe ta shkruajme ate sic duhet.

Fjalor Shqip Shqip
Fjalori Shqip Shqip

FESH (Fjalori Elektronik Shpjegues) Fjalor shqip shqip

Per te shkarkuar fjalor shqip shqip klikoni ketu

Menuja e programit te fjalorit shqip shqip eshte ne dy gjuhe shqip dhe anglisht. Per te ndyshuar gjuhen e menuse shkojme. Parametrat > Gjuha ose Settings > Language nese eshte ne anglisht. Ka nje inteface te thjeshte dhe eshte shume i lehte ne perdorim.

1.) Per te bere nje kerkim eshte shume e thjeshte mjafton te shkruajme fjalen
qe duam tek [Fjale kryesore] dhe shtypim [Enter]
psh: fjalen FJALOR

Dhe do te na jape rezultatin dhe spjegimin e kesaj fjale.

FJALOR m. sh.
1. Libër me fjalët e një gjuhe ose me termat e një fushe të caktuar të shkencës, të teknikës etj., të cilat renditen zakonisht sipas alfabetit dhe shpjegohen ose përkthehen në një gjuhë tjetër a në disa gjuhë. Fjalor shpjegues (normativ, terminologjik, etimologjik, historik, enciklopedik). Fjalori drejtshkrimor. Fjalor alfabetik (tematik). Fjalor dygjuhësh ( shumëgjuhësh). Fjalor i madh (i mesëm, i vogël). Fjalor xhepi. Fjalori i Filozofisë, Fjalori i Ekonomisë, Fjalori i Fizikës, Fjalori i Botanikës, Fjalori i Mjekësisë Fjalor Antonimik. Fjalori i sinonimeve (i frazeologjisë). Parimet e fjalorit. Ndërtimi i fjalorit. 2. vet. nj. Tërësia e fjalëve që përdoret në një gjuhë ose që përdor dikush; leksik. Fjalor i pasur (i varfër). Njohja e fjalorit. Pasuroj fjalorin.

shkarko-fjalor-enciklopedik

nese duam te kopjojme si informacion perzgjedhim pjesen qe duam te kopjojme
klikojme tek [Editimi]> dhe [Kopjimi] ose thjesht e perzgjedhim dhe shtypim butonat [Ctrl] + [C]
dhe shkojme aty do do e vendosim duke bere paste.

2.) Nese duam te bejme nje kerkim te cilat kane si permbajte ne pershkrim fjalen fjalor atehere shkruajme FJALOR te [Pershkrimi] dhe shtypim [Enter]

Na ka nxjerre te gjitha fjalet-tituj qe kane ne pershkrimin e tyre fjalen FJALOR ne kete rast jane 35 rezultate te gjetura

fjalori-shqip-shqip
Fjalor shqip shqip

 

Shume faleminderit QEP-it per punen e tyre dhe per kete fjalor shqip shqip!

Fjalorët e tjerë i gjeni këtu Lista e fjalorëve

 

Fjalor shqip shqip

38 thoughts on “Fjalor Shqip Shqip | Fjalori Enciklopedik Shqiptar”

  1. Shko ne fillim te artikullit atje ku thote
   “Per ta shkarkuar fjalorin klikoni ketu:”

   Kliko te fjala ketu dhe ka per t’u shkarkuar ne menyre automatike,

  1. Ide shume e mire, sepse edhe une android perdor, por Shqipopedia nuk eshte zhvilluesi i ketij fjalori. QEP eshte ai qe e ka realizuar kete projekt, shpresojme qe ta bejne te mundshem dhe ne platforma te tjera, edhe pse nuk eshte nje gje e lehte.

  1. Metabolizëm (e ka etimologjine nga greqishtja, folja metavalo, qe do te thote ndryshoj, shndërroj, transformoj)
   Metabolizëmi është shndërrimi i materjes, tërësia e proçeseve biokimike që ndodhin një organizëm.
   Si rrjedhojë metabolizmi përmban të gjitha këto proçese që që marrin pjesë në krijimin dhe çlirimin e energjisë.

  1. Pershendetje. A mund te na e jepni fjalen shoshonj sic eshte ne fjali.

   Nese eshte fjala shushunjë, eshte nje lloj krimbi, si krimbat e tokes por jane pak petashuq dhe pijne gjak si ushqim. Ne anglisht perkthehet leech.

  1. Prometeu eshte nje figure e famshme e mitologjise greke. Sipas mitologjise, eshte ky ai qe krijoi njerezit. Por kur pa se njerezit ishin te dobet ne natyre, Prometeu iu jep zjarrin dhe ju meson shkencat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *