Anglishtja per femije | 100 fjalet e para anglisht

Anglishtja per femije

Anglishtja per femije
100 fjalet e para anglisht

Ky eshte nje program krejtesisht falas qe mundesohet nga SHQIPOPEDIA. Eshte per nevelin fillestar dhe nepermjet ketij programi interaktiv mesohen lehte 100 fjalet e para ne gjuhen angleze. Anglishja per femije

 

eshte nje softuer shume i lehte ne perdorim, i programuar dhe realizuar ne platformen e gjuhes se programimit flash. Duke patur nje grafike te kendshme te kombinuar me shqiptimet e fjaleve ka si qellim t’jua beje mesimin e anglishtes me argetuese dhe me terheqese. Nuk eshte vetem per femije, nese jeni i rritur dhe nuk i dini keto fjale do te jete akoma me e lehte per ju per ti mesuar dhe mbajtur mend. 

 

Anglishtja per femije
100 fjalet e para anglisht

Per ta pare ne ekran te plote kliko ketu

Shkarkoje këtu

Perpara se te shkarkoni aplikacionin ju lutemi te lexoni kushtet e perdorimit këtu

 

Other Projects Coming Soon! 

  1. Geography Quiz
  2. Photo Quiz
  3. Fabulat e Ezopit

 

Anglishtja per femije
100 fjalet e para anglisht

Lista e fjalëve të programit:

Mësimi 1

book = libër
umbrella = çadër
bread = bukë
grape = rrush
squirrel = ketër
lule = flower
football = top futbolli
carrot = karrotë
leaf = gjethe

Mësimi 2

skirt = fund
zebra =zebër
apple = mollë
hammer = çekiç
clock = orë
dog = qen
snake = gjarpër
candle = qiri
guitar = kitarë
spider = merimangë

Mësimi 3

wheel = rrotë
pencil = laps
violin = violinë
tortoise = breshkë
pillow = jastëk
boy = djalë
girl = vajzë
pear = dardhë
ballon = tullumbace
ring = unazë

Mësimi 4

trousers = pantallona
kettle = tenxhere
whistle = bilbil
spring = sustë
slippers = pandofla
stocking = çorape
compass = busull
orange = portokall
trumpet = trombë
horse = kalë

Mësimi 5

man = burrë
woman = grua
cheese = djathë
scissors = gërshërë
duck = rosë
rainbow = ylber
watermelon = shalqi
drop = pikë uji
apricot = kajsi
printer = printer

Mësimi 6

river = lumë
tent = tendë
ship = dele
sword = shpatë
hat = kapele
sea = det
mirror = pasqyrë
coins = monedha
tree = pemë
tiger = tigër

Mësimi 7

rose = trëndafil
submarine = nëndetëse
ruler = vizore
thermometer = termometër
wall = mur
camel = deve
frog = bretkosë
nest = fole
arch = hark
hen = punë

Mësimi 8

ship = anije
basket = shportë
kangaroo = kangur
bird = zog
monkey = majmun
cat = mace
refrigerator = frigorifer
strawberry = lulushtrydhe
lamp = llampë
fly = mizë

Mësimi 9

taxi = taksi
piano = piano
telephone = telefon
anchor = spirancë
shell = guackë
island = ishull
lemon = limon
calendar = kalendar
mushroom = kërpudhë
peach = pjeshkë

Mësimi 10

television = televizor
sun = diell
boat = varkë
bicycle = biçikletë
drum = daulle
cake = tortë
volleyball = top volejbolli
butterfly = flutur
cow = lopë
well = pus

 

Anglishtja per femije
100 fjalet e para anglisht

4 thoughts on “Anglishtja per femije | 100 fjalet e para anglisht”

    1. Dua fjal te ndryshme per ta mesuar gjuhen angleze me shpejt qe ta di gjith jeten gjuhen angleze me pelqen shum kam shikuar filma , kenge etj.ne gjuhen angleze por kam kuptuar shum pak

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *