PËR SE?

PËR SE

PËR SE?

PËR SE
Pse s’vjen, o dit’e mirë,
Pse vallë nukë vjen?
Gjer kur në errësirë?
Mos Zoti të pëlqen?
As hidhe gardhe,
Dhe shpejto pakë,
dit’e bardhë,
Dhe jakë, jakë,
Se të pres,
Nukë vdes.
Jak’o dit’e uruar!
Që lind nga perëndon,
At’an’e ke ndrituar
E ne pse na haron?
Dritëz’e jetës!
Edhe e motit
Dhe e së vërtetës,
Dhe gaz’i Zotit,
Ndritëna
E xgjohna.
PËR SE?
Lulet e Veres
nga
NAIM FRASHERI

Poezi per femije 
__________________________________

One thought on “PËR SE?”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *