Fjalori i Fobive

Fjalori i Fobive

Fobia—frikë,urrejtje, apo mospëlqim

Shembull:

Anglofobia

LISTA  E  FJALEVE  SIPAS  RADHES

Pages ( 1 of 13 ): 1 2345678910111213Vazhdo»

2 thoughts on “Fjalori i Fobive”

 1. Persh jam nje djal 21vjec dhe kam kto lloj fobish qe po ma bejn jeten te pashpres jam kompleks ndaj hapesirave me njerez ket gje ne fakt e kam pas qe I vogel kam frik nga emocionet e mija sarri ti kontrolloj dot jam sa I ndjeshem aq edhe I ftoft si njeri kam ndryshime te shpeshta karakteri ngaqe deri tani akoma skam arrit te krijoj nje identit timin se di cpo me ndodh po kam shm nevoj per ndihm.

  1. Nese me te vertete mendon se dicka duhet te ndryshoje ne
   jeten tende, atehere, te duhet te punosh ne kete drejtim.

   Thua se ke agorafobi (frike nga ambjetet e hapura me njerez).

   E mira me fobite eshte se jane sinjale false alarmi per nje
   rrezik inekzistent, qe do te thote se psikologjia jote
   po perpiqet te te mbroje nga nje rrezik i mundshem, por qe ne realitet
   nuk ekziston.

   Frika jote eshte irracionale (e pallogjishme)
   qe do te thote nuk ka ndonje menyre te llogjishme te ti te mbushesh
   mendjen se cdo eshte eshte okej, kjo vjen me kalimin e kohes.

   Gjeja me e mire qe mund te besh per gjerat qe ke frike eshte,
   te besh gjerat qe ke frike. Pra gradualisht ekspozoje veten me njerez dhe
   ne ambjete te jashtme. Nese mendon se je me te vertete i pashprese pse jo
   mund te keshillohesh edhe me ndonje psikolog…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *